DENİZLİ-AYDIN ÜNİVERSİTE ŞUBESİ “HAYATIN İÇİNDE KADIN” KONULU BİR PANEL DÜZENLEDİ.

Türk Eğitim-Sen Denizli-Aydın Şubesi Üniversite Yönetimi tarafından PAÜ Denizli Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Hierapolis Salonu’nda ‘Hayatın İçinde Kadın’ konulu bir panel gerçekleştirildi.

Panel, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Oturum başkanlığını PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nergis Biray’ın yaptığı panelde Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Fatma Susar, Eski Türklerden bugüne uzanan süreçte kadın ve eğitim konusunun ele alınış tarzı hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Susar; eğitimle bağlantılı konular olarak eşit hak ve sorumluluklar, kızların okutulması, fırsat eşitliği, cinsiyet ayrımı, zorunlu eğitim ve sonrasında neler yapılabileceği, kadın istismarı konusunda yapılabilecek uygulamalar gibi konularda önerilerini sundu.

Panelin ikinci konuşmacısı Teknoloji Fakültesi Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Arzum Işıtan, kadının her alanda çalışabileceğini belirtti. Sanayi, otomotiv, metal işleri ve metal üretimi gibi alanlarda çalışan kadınların çalışma şartları ve sorunlarına değinen Işıtan, devlet politikaları ve istihdam politikalarının önemini vurguladı. Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslıhan Arslan Kartal da panel de, çığır açan yabancı ve Türk bilim kadınlarını ‘Bilim ve Kadın’ başlığında anlattı. Her alanda birçok başarıya imza atan kadınların bilim yolunda güçlükler içinde ilerleyişini dile getiren Doç. Dr. Kartal, kadınların bilim alanlarında daha fazla yer edinmeleri gerektiğini vurguladı.

Panel yöneticisi Prof. Dr. Nergis Biray, etkinliği gerçekleştiren Denizli-Aydın Üniversite Şubesi Başkanı Sezai Uğur’a teşekkür ederek başladığı konuşmasını önümüzdeki yıl kadın sorunlarının ele alınacağı bir çalıştay ve kadın sorunlarına çözüm önerileri ile konunun tartışılmasının daha iyi sonuçlar doğuracağını vurgulayarak bitirdi. Panel katılımcılara katılım belgeleri ve çiçek takdimiyle sona erdi.