ADIYAMAN ŞUBE, GÖLBAŞI İLÇE TEMSİLCİLİĞİ 100. YILINDA MİLLİ MÜCADELE KONULU KONFERANS DÜZENLEDİ.

Adıyaman Şube Gölbaşı İlçe Temsilciliği tarafından “100.yılında Milli Mücadele” konulu konferans düzenledi.

Konferansa, Türk Eğitim Sen Adıyaman il başkanı Şemsettin Ağar,   Milli Eğitim Müdürü Ali Şeyh Özdemir, Gölbaşı Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Arif Yıldız, Gölbaşı Başkan Vekili Hüseyin Akkoyun ve bazı STK Temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi İbrahim Uzunoğlu   Milli Mücadelenin önemini belirten konferans konuşmasında “Tarihin kaydettiği en büyük savaşlardan biri olan 1.Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros ve Ateşkes Antlaşmasının 7.maddesi hayata geçirilerek Ülkemizin her tarafı işgal edildi aynı zamanda askerleri terhis edilerek bütün silahlarına el konuldu böylece Türk Milleti tamamen savunmasız bırakıldı. Bütün bu yokluk içerisinde Türk Milletinin teslim olacağını zanneden İtilaf Devletleri yanıldıklarını anladıklarında çok geç olmuştu. Türk Milletinin her türlü yokluğa rağmen derin imanı ve Milli şuuruyla zamanın en donanımlı askerlerini denize dökmeyi başardı. Başkomutan Mustafa Kemal in önderliğinde birlik ve beraberliği sağlayan Türk Milleti İnönü savaşları, Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taaruzla düşmanı dize getirerek Lozan antlaşmasıyla bağımsızlığına kavuşmuştur.” dedi.

Adıyaman Şube, Gölbaşı İlçe Temsilcisi Mahmut Yetişgen kapanış konuşmasında İbrahim Uzunoğlu’na ve konferansa katılanlara teşekkür ederek şöyle konuştu;  “Türk Eğitim Senin dayandığı kök, uzandığı dallar ve hedefi Milli Mücadele ruhunu ayakta tutma mücadelesidir. Emanet aldığımız Cennet Vatanı gelecek kuşaklara devretmek için her daim canla başla çalışacağız.” dedi.