ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERE SAYGI YÜRÜYÜŞÜMÜZ

Antalya 2 No’lu Şube, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Şehitlere Saygı temalı yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüş; Alanya Belediye Mehter Takımı'nın eşliğinde Kuyularönü Caminde başlayarak, Şelale Meydanı'nda son buldu. Öğrencilerin halk oyunu kostümü giydiği yürüyüşe katılan yoğun kalabalık, Türk Bayrakları taşıdı.

Antalya 2 No’lu Şube Başkanı Burhan Ulu, "Şehitlerimize saygı için gerçekleştirilen bu yürüyüşe katılan tüm siyasilere, sendikalara, sivil toplum örgütlerine, oda başkanlarına ve siz değerli halkımıza sonsuz teşekkür ediyorum. Irak'ın kuzeyinde ve Suriye'de hakkın rahmetine kavuşan şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Ayrıca Yeni Zelanda'da iki camiye yapılan saldırı sonucu ölen 50 Müslümanı rahmetle anıyor, saldırıyı lanetliyoruz. Tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayacak, Çanakkale yüce Türk milletinin kahraman evlatları tarafından verilen bir mücadelenin adıdır. Çanakkale öyle bir mücadeledir ki asırlardır yorgun düşmüş bir milletin varlığının, bağımsızlığının bir cephesini oluşturmaktadır. Bir tarafta yıllardır süren savaşların etkisiyle yorgun ve yılgın silahları eski ve yetersiz durumda olan Osmanlı ordusu varken, diğer yanda güçlü sanayi ve teknoloji ile beslenen benzeri görülmemiş bir gücün timsali olan ve kolay zafer peşinde koşan düşman kuvvetleri vardır. Tarihimiz için biz eğitimcilere düşen görev, Çanakkale'yi yeni yetişen gençlerimize öğretmek, unutturmamaktır. Çünkü Çanakkale'yi bilmemek, Osmanlı'yı, Türkiye Cumhuriyeti'ni bilmemektir. Şunu da çok iyi biliyoruz ki, dün Çanakkale'de karşımıza çıkan düşman değişik kılıklarda bugün de karşımızdadır. Şehitlerimizin anlatıldığı son cuma hutbesinde, Çanakkale kahramanları anlatırken ne yazık ki onların komutanı Atatürk'ten hiç bahsedilmemiştir. Türk Eğitim Sen olarak diyaneti bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz" diye konuştu.

Şehitlere Saygı yürüyüşümüzün ardından Mehter Takımının konseri,çocuklarımızın zeybek gösterisi,Ahmet Ali DEMİRAĞ hocamızdan dua ve akabinde Çanakkale Savaşı menüsü; üzüm hoşafı ve ekmek ikramı yapıldı.