GENEL BAŞKAN GEYLAN:`OKUL KANTİNLERİ DENETİMLİ ŞEKİLDE AÇILMALIDIR!`

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, okul kantinlerinin resmi ve yazılı açıklamalarla ikinci bir emre kadar kapalı kalmasını eleştirdi. Kontrollü ve denetimli şekilde okul kantinlerinin açılması gerektiğini ifade eden Geylan, salgın döneminde ekstra hijyen tedbirlerinin alınması anlamında ilave sorumluluklar yüklenen ve  bu faaliyetler için yeterli ödenek tahsis edilmeyen okulların tek gelir kaynağının kantinler olduğunu söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın kantinler için de bir düzenleme yapması gerektiğini  kaydeden Geylan, açıklamasında şunları belirtti:

"Milli Eğitim Bakanlığı, salgınla mücadele kapsamında videolar hazırlamış.

Bunlardan bir tanesi de öğrencilerimizin kantinlerde uyması ve dikkat edilmesi gereken hususları ihtiva ediyor.

Fakat hali hazırda kantinler kapalı!

Okullara gönderilen resmi yazı ve açıklamalarla ikinci bir emre kadar okul kantinleri kapatıldı.

Oysa ki, kontrollü ve denetimli şekilde kantinlerin de açılması gerekmektedir. Aksi durumda öğrencilerimiz kantinlerin kapalı olduğu teneffüslerde veya okula giriş çıkışlarda okul çevrelerinde kontrolsüz ve sağlıksız gıda tüketimine mahkum bırakılmış olacaktır.

Öte yandan malumdur ki, salgın döneminde ekstra hijyen tedbirlerinin alınması anlamında ilave sorumluluklar yüklediğimiz ve fakat bu faaliyetler için yeterli ödenek tahsis etmediğimiz okullarımızın tek gelir kaynağı kantinlerdir. 

Dolayısıyla MEB, çocuklarımızın sağlığı ve okullarımızın gelirleri bakımından kantinler hususunda da düzenleme yaparak okul yöneticilerimize ve öğrencilerimize kolaylık sağlamalıdır."