OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİNE TENEFFÜS HAKKI VERİLMELİDİR

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul/kurumlarda görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin teneffüs hakkı bulunmamaktadır. Okul öncesi eğitim kurumlarında/ana sınıflarında eğitimler aralıksız olarak yapılmaktadır. Aralıksız eğitim nedeniyle de okul öncesi öğretmenleri dinlenme hakkını , öğrenciler ise teneffüs hakkını kullanamamaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan diğer branşlarda ki tüm öğretmenlerin ve öğrencilerin teneffüs hakkı var iken okul öncesi öğretmen ve öğrencilerinin teneffüs haklarının bulunmaması, insan haklarına aykırı bir durumdur.  Bu nedenle, okul öncesi öğretmen ve öğrencilerinin de gün içerisinde teneffüs(dinlenme ve ihtiyaç izni) haklarını kullanmaları sağlanmalıdır.  Okul öncesi öğretmen ve öğrencilerine teneffüs hakkı verilmesi, oyun çağındaki öğrencilerin yıpranmalarına ve motivasyon kaybı yaşamalarına engel olacaktır.

Türk Eğitim-Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na yazdığımız yazıda okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin ders saatlerinin 40 dakikaya düşürülerek, ders saatleri arasında teneffüs yapma hakkının verilmesini; şayet, teneffüs yapma hakkı verilmeyecek ise  okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerimize eğitimin aralıksız olmasından dolayı haftada 6 saat ilave ek ders ücreti ödenmesini talep ettik.

 

İlgili yazımız için tıklayınız.